03136541602

Tavanjam Industrial & Medical Manufacturing Privately held Company Registration Number 13971

ممانعت کننده از برگشت شعله یا Flashback Arrestor

Browse:
ممانعت کننده از برگشت شعله یا Flashback Arrestor

فهرست مندرجات

گروه تحقیق و توسعه توان جم

در صنعت جوشکاری و برشکاری بوسیله شعله، مواقعی ممکن است در حین انجام عملیات جوش یا برش، شعله و یا گاز سوختی به داخل مشعل و شیلنگ های گاز برگشت پیدا کرده و موجبات آتش سوزی و انفجار را فراهم کند. برای جلوگیری از این امر از وسیله ای بنام ممانعت کنند از برگشت شعله یا Flashback Arrestor  که در بازار به نام فلشبک یا بازدارنده شعله شناخته می شود، استفاده می کنند.

ممانعت کننده از برگشت شعله یا Flashback Arrestor

در صنعت جوشکاری و برشکاری بوسیله شعله، مواقعی ممکن است در حین انجام عملیات جوش یا برش، شعله و یا گاز سوختی به داخل مشعل و شیلنگ های گاز برگشت پیدا کرده و موجبات آتش سوزی و انفجار را فراهم کند. برای جلوگیری از این امر از وسیله ای بنام ممانعت کنند از برگشت شعله یا Flashback Arrestor  که در بازار به نام فلشبک یا بازدارنده شعله شناخته می شود، استفاده می کنند.

در زبان تخصصی علم جوش و برش ما واژه های Backfire و Flashback را داریم که دارای معانی متفاوتی هستند، زمانی که صدای بامپ بلندی از مشعل شنیده می شود، نشانه برگشت آتش سر مشعل به درون نازل و ایجاد انفجار لحظه ای درون آن می باشد که به آن Backfire اطلاق می شود، در عین حال زمانی این شعله برگشت یافته از درون مشعل در مسیر عکس عبور کرده و به سمت منبع تامین گاز حرکت کند که معمولا با سوتی ممتد و بلند همراه است، از واژه Flashback استفاده می کنند. البته در زبان فارسی معمولا به هر دوهمان برگشت شعله اطلاق می شود.

در بدو امر بایستی به بررسی این موضوع پرداخت که چرا این برگشت اتفاق افتاده و این امر دارای چه دلایلی می باشد، تا با حذف این عوامل اولیه، ایمنی کارکرد را به صورت حداکثری ارتقاء داد.

عوامل برگشت شعله:

یکی از دلایل این امر ممکن است بخاطر احتراق پیش از موعد مخلوط گاز سوختی و اکسیژن باشد، یعنی این شعله ور شدن درون مشعل رخ بدهد، از عوامل بوجود آورنده این حالت بایستی به پایین بودن سرعت خروج مخلوط گازها نسبت به سرعت شعله سر مشعل اشاره کرد، این امر باعث می شود که شعله تدریجا به درون مشعل نفوذ کرده و موجبات پیش احتراقی درون مشعل را فراهم کند، از نشانه های این امر بوجود آمدن صدای بامپ از تورچ بوده ضمن اینکه تورچ در دست اپراتور به شدت گرم می شود. برای رفع این امر بایستی مطابق دستور سازنده مشعل و متناسب با فشار گازهای مصرفی اقدام به انتخاب شماره نازلی صحیح نمود.

از عوامل دیگر می توان به کثیف شدن و دود گرفتن سوراخ خروجی نازل که باعث ممانعت در خروج روان مخلوط گازها از مشعل نموده و موجبات پیش احتراقی را فراهم می کند، ضمن اینکه در برخی شرایط ممکن است بخاطر ضعف در مهارت اپراتور یا اجرای جوشکاری یا برشکاری در فضایی بسیار اندک، سر نازل بوسیله مذاب آلوده شده و مجددا راه خروج روان گاز را مسدود کرده و خطر آفرین شود.

در مواقعی ممکن است مدت زمان جوشکاری و یا برشکاری بسیار طولانی شود و تدریجا مشعل تورچ شروع به داغ شدن کنید، در این هنگام ممکن است به راحتی مخلوط سوخت و اکسیژن درون مشعل بخاطر دمای بالای دیواره آن منفجر شده و صدمات جبران ناپذیزی را وارد کند، پس بایستی پس از مدتی کارکرد، مطابق دستور سازنده، اقدام به خاموش کردن و خنک کردن تورچ نمود.

غیر از شنیدن صدای انفجار درون مشعل، همان طور که ذکر گردید ممکن است اپراتورمتوجه یک سوت بلند و ممتد از درون مشعل شود که این نیز نشانه دیگری از برگشت شعله به درون تورچ یا همان مشعل می باشد.

در اینگونه مواقع ضمن اینکه بایستی به درستی فرآیند و تکنیک جوشکاری یا برشکاری را رعایت کرده تا این چنین مشکلاتی بوجود نیاید، بهترین امر جهت بالابردن ایمنی، استفاده از تجهیزات ممانعت کننده از برگشت شعله می باشند.

این لوازم بصورت کلی دارای دو نوع اصطلاحا Wet و Dry هستند. در قرن نوزده برای جلوگیری از برگشت شعله وسیله ای ابداع شد که به کمک آب و یک شیر یک طرفه اقدام به مسدود کردن مسیر برگشت شعله می نمود که بعدها به Wet Type Flashback Arrestor معروف گردید، البته به مرور استفاده از این نوع اولیه روبه کاهش گذاشت چرا که نوع کم حجم تر و کاربردی تر Dry Type ابداع و به بازار روانه شد. در تصویر زیر هر دو نوع اولیه از بازدارنده شعله ها را مشاهده می فرمایید.

 

ممانعت کننده از برگشت شعله یا Flashback Arrestor 1

امروزه از نمونه های بسیار پیشرفته تر با کارایی بسیار بالاتری استفاده می شود که برخی از آنها تا سه المان جلوگیری کننده از برگشت شعله درونشان تعبیه شده و ایمنی فرآیند را بسیار بالا می برند.

این ابزار بر حسب نیاز مشتری از نظر نحوه نصب دارای انواع نصب شونده روی مشعل، نصب شونده روی رگلاتور و متصل شونده در میانه مسیر شیلنگهای گاز سوختی و اکسیژن می باشد.

برای مثال بازدارندهای شعله ای که بر روی مشعل نصب می شوند دارای دو قابلیت اصلی می باشند، در صورت بروز برگشت شعله به کمک یک المان ممانعت کننده از عبور شعله جلوگیری کرده، همچنین به کمک شیر یک طرفه مسیر جریان معکوس گاز را مسدود می کنند. بازدارنده شعله دارای یک فیلتر فلزی زینتر شده است که معمولا از فولاد زنگ نزن ساخته می شود. گاز از میان فیلتر عبور می کند اما شعله در اثر سرد شدن خاموش می شود. نوع پیشرفته تری نیز تولید شده که دارای المان سومی نیز می باشد و با فرض اینکه شعله بتواند از این موانع عبور کند، این عامل آخری که بسیار به حرارت حساس می باشد، در اثر تماس با شعله بلافاصله ذوب شده و مسیر جریان گاز را بصورت کامل مسدود می کند.

در تصویر فلشبک دارای سه المان ذکر شده را مشاهده می فرمایید.

 

المان های امنیتی فلش بک flashback

بازدارنده شعله ای که بر روی مشعل نصب می شود از انفجار شیلنگها جلوگیری می کند، البته مقداری افت فشار مجاز در جریان عبور گاز بوجود می آورد که بایستی در زمان تنظیم اولیه گازها به آن توجه کرد.

بازدارنده های نصب شده بر روی رگلاتور نمی توانند از ایجاد انفجار درون شیلنگها جلوگیری کنند ولی از انتقال شعله به منابع تامین گاز جلوگیری می کنند. بهترین حالت بکارگیری استفاده همزمان بازدارنده شعله هم بر روی تورچ و هم بر روی رگلاتور می باشد، ضمن اینکه می بایست از این ابزارها بر روی مسیر گاز اکسیژن نیز استفاده شود، چرا که در حالت بوجود آمدن برگشت شعله و ایجاد آتش سوزی احتمالی، بازدارنده ها می توانند از خروج گاز اکسیژن جلوگیری کرده و با این امر از شدت شعله ور شدن تجهیزات و محیط به شدت بکاهند.

شرکت توان جم در سبد محصولات صنعتی خود اقدام به تولید بازدارنده های شعله از انواع نصب شوند روی رگلاتور و مشعل و شیلنگ خور جهت اتصال در میانه مسیر شیلنگهای گاز با بالاترین کیفیت و کارائی نموده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

محصولات
 • تورچ
 • تورچ آرگون (TIG)
 • تورچ میگ مگ
 • چربی گیر
 • رگلاتور
 • فلش بک
 • گرمکن
 • میکسر گاز
 • واحد مراقبت

قطعات

 • پیشنهادات ویژه
 • از کجا بخریم

پشتیبانی

 • نماینده گان سراسر ایران
 • پیگیری گارانتی محصول
 • قطعات و نقشه ها
 • ثبت گارانتی محصول
 • نظر سنجی

ارتباط با ما

 • ثبت نام در خبرنامه
 • ثبت نام در توان جم
 • انجمن جوش و برش

شرکت تولیدی صنعتی توان جم

 • استخدام در توان جم
 • ارتباط با ما
 • مدیریت
 • گواهی نامه ها و مجوز ها
 • درباره ما