تولید کننده تورچ جوشکاری | لوازم جوش و برش | صنایع توان جم

قوس الکتریکی یا Electric Arc

تخلیه بار الکتریکی در یک کانال یونیزه شده، بین دو الکترود یا بین الکترود و قطعه کار که دارای اختلاف پتانسیل می باشند را قوس الکتریکی گویند.

قوس الکتریکی یا Electric Arc

تخلیه بار الکتریکی در یک کانال یونیزه شده، بین دو الکترود یا بین الکترود و قطعه کار که دارای اختلاف پتانسیل می باشند را قوس الکتریکی گویند.

برای مثال در برخی لامپهای روشنایی توسط تخلیه این بار الکتریکی در مابین دو الکترود، نیروی الکتریسیته به شکل قوس و روشنایی خود را نمایان می سازد، همچنین در برخی روشهای جوشکاری و برشکاری مانند جوشکاری و یا برشکاری قوس پلاسمایی غیر انتقالی، جریان الکتریکی مابین دو الکترود اصطلاحا غیر مصرفی که نسبت به یکدیگر دارای اختلاف پتانسیل هستند، تخیله شده و قوس الکتریکی را ایجاد می کنند و اپراتور بوسیله حرارت ایجاد شده ناشی از این قوس اقدام به اجرای فرآینده های جوشکاری و یا برشکاری، می نماید

 

قوس غیر انتقالی در قوس الکتریکی electric arc

در تصویر بالا سمت چپ ایجاد قوس اصطلاحاغیر انتقالی را مشاهده می فرمایید که در آن تخلیه بار الکتریکی مابین دو الکترود یا بصورت واضح تر مابین الکترود و نازل صورت گرفته، تولید حالت پلاسما کرده و موجبات ایجاد قوس الکتریکی را فراهم کرده است که در اثر حرارت تولید شده، می توان اقدام به اجرای جوشکاری یا برشکاری نمود، در سمت راست تصویر هم ما شاهد انتقال جریان الکتریکی مابین الکترود و سطح کار هستیم که مجددا پلاسما و قوس ایجاد شده و بوسیله حرارت حاصل می توان عملیات جوشکاری یا برشکاری را انجام داد.

پلاسما…

پلاسما حالت چهارم ماده می باشد، بصورت مرسوم ماده دارای یکی از حالات مایع، جامد و گاز می باشد. یک ماده می تواند با کسب یا رها سازی انرژی، وضعیتهای مختلفی را بخود بگیرد، برای مثال یک قالب یخ را در نظر بگیرید، زمانی که به آن حرارت بدهیم و یا کسب حرارت از محیط بنماید، تبدیل به مایع می شود، حال اگر مقدار حرارت را افزایش دهیم، این مایع رفته رفته به بخار تبدیل می شود، اگر مجددا بر مقدار حرارت وارد شده بصورت بسیار زیادی بی افزاییم، این بخار یونیزه می شود یعنی به اجزای تشکیل دهنده آن تجزیه شده که دارای بار الکتریکی اضافه می باشند، مقدار حرارت مورد نیاز جهت رسیدن به این حالت نیز به انرژی یونیزاسیون ماده مربوطه وابسته است.

زمانی که ماده به این حالت درآمد قابلیت عبور جریان الکتریسته را بدست می آورد، یعنی یک رسانای الکتریکی می شود، که همین پارامتر موجب انتقال جریان الکتریکی در ستون قوس می باشد. این انتقال جریان بر حسب ولتاژ و شدت جریان و مقاومت ستون قوس و الکترودها، تولید حرارت می کند که در جوشکاری و برشکاری از آن بهره می برند.

برای مثال می توان به فرآینده های جوشکاری قوس به همراه گاز محافظ شامل GTAW و GMAW اشاره کرد که شرکت توان جم ملزوماتی همچون رگلاتورهای گازهای محافظ مرسوم مورد استفاده در این فرآیندها شامل انواع رگلاتورهای صنعتی گازهای آرگون و دی اکسید کربن را در کنار انواع تورجهای جوشکاری این روشهای جوشکاری و گرمکن گاز دی اکسید کربن مورد استفاده در فرآیند GMAW را با بالاترین کیفیت تولید کرده و عرضه می دارد.

در تصویر بالا نمایی از قوس الکتریکی در فرآیند  GTAW را مشاهده می فرمایید که ظاهری همچون زنگوله یا ناقوس را دارد، این حالت شکل مرسومی جهت قوس الکتریکی در جوشکاری می باشد که بنا بر واکنشهای قوس، پلاسما و محیط جوشکاری می تواند دارای اشکالی دیگر همچون بیضی، استوانه ای و مخروطی باشد که هر کدام از اینها کاربرد تخصصی خود را در فرآیندهای جوشکاری داشته که در آینده به آن خواهیم پرداخت.

Share on pinterest
Pinterest
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Print
نظرات

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا