تولید کننده تورچ جوشکاری | لوازم جوش و برش | صنایع توان جم

تفاوت رگلاتورهای گاز در چیست؟

کارکرد کلی رگلاتورها، کاهش فشاربسیاربالا و ناپایدار گاز موجود درون منبع ذخیره اصلی به فشاری پایدار و پایین می باشد، آنچنان که این گاز خروجی مناسب کاربردهایی مانند جوشکاری باشد. بصورت کلی رگلاتورها دارای دو نوع کلی تک مرحله ای که خود دارای انواع ساقه ای و نازلی بوده و رگولاتورهای دو مرحله هستند که این نوع دوم معمولا جهت فشارهای بسیار بالا کاربرد دارد.

تقسیم بندی کلی رگلاتورها:

کارکرد کلی رگلاتورها ، کاهش فشاربسیاربالا و ناپایدار گاز موجود درون منبع ذخیره اصلی به فشاری پایدار و پایین می باشد، آنچنان که این گاز خروجی مناسب کاربردهایی مانند جوشکاری باشد.

بصورت کلی رگلاتورها دارای دو نوع کلی تک مرحله ای که خود دارای انواع ساقه ای و نازلی بوده و رگولاتورهای دو مرحله هستند که این نوع دوم معمولا جهت فشارهای بسیار بالا کاربرد دارد.

Poppet Valve

همانگونه که از نام تقسیم بندی اصلی مشخص است، نوع تک مرحله ای در طی یک مرحله با کمک گرفتن از اجزای داخلی مانند دیافراگم و دریچه پوپتی (Poppet Valve) و فنر کوچکی که سمت این دریچه پوپت واقع شده است و فنر بزرگ سمت شیر تنظیم فشار خروجی، اقدام به کاهش و تنظیم فشار خروجی جهت استفاده مصرف کننده، می نماید.

در حقیقت ایجاد توازن فشار مابین دوسمت دیافراگم باعث پایدار شدن فشار خروجی جهت مصرف می شود. چهار نیرو روی دیافراگم، در حین کارکرد رگلاتور اعمال می شود، مجموع نیروی فشار هوای جو و فنر بزرگ سمت شیر تنظیم فشار و مجموع نیروی فشار بالای درون کپسول و فنر کوچک سمت Poppet Valve.
با ایجاد تعادل در بین این نیروها، در حین مصرف شدن گاز، اپراتور یا مصرف کننده با اینکه گاز درون منبع اصلی در حال کاهش مقدار و فشار می باشد، ولی در خروجی به فشار پایدار و تا حدود زیادی ثابت دسترسی دارد.

 

ساختار رگلاتور نوع تک مرحله ای

در تصویر بالا شمائی کلی از رگلاتور نوع تک مرحله ای را در حین کارکرد مشاهده می فرمایید

نحوه کارکرد رگلاتور تک مرحله ای

در رگلاتورهای تک مرحله ای با کاهش فشار ورودی تا مقدار زیاد و خالی شدن نسبی گاز درون منبع اصلی، فشار خروجی می تواند دستخوش کمی تغییرات جزئی شود، حال آنکه در نوع رگلاتورهای دو مرحله ای این مورد وجود ندارد و فشار خروجی به مقدار بسیار بالایی پایدار و بدون نوسانات حتی جزئی می باشد.

ساختار رگلاتور های دو مرحله ای

در حقیقت رگلاتورهای دو مرحله ای از دو رگلاتور تک مرحله ای تشکیل شده اند که این امر باعث خواهد شد مصرف کننده بتواند به حجم بزرگتری از گاز با نوسان فشار بسیار کمتر و به نحوی کاملا پایدار شده دست یابد، این امر بخاطر این مطلب است که اثرات تغییر فشار که بر مرحله اول رگلاتور تاثیر می گذارد، کاملا در مرحله دوم حذف شده و این نوسانات فشار خروجی از بین رفته و مصرف کنند به یک فشار پایدار دست می یابد.

 

اجزای داخلی رگلاتور دومرحله ای

در تصویر بالا شمائی کلی از رگلاتور دو مرحله ای را مشاهده می فرمایید

کارگرد رگلاتور دومرحله ای

در بخش اول رگلاتور، فشار تا اندازه مقدار تنظیم شده در کارخانه که بوسیله پیچ تنظیم شیر کاهش فشار، تقلیل یافته و وارد مرحله دوم رگلاتور می شود، در اینجا اپراتور یا مصرف کننده خود می تواند بوسیله پیچ تنظیم، فشار خروجی مورد نیاز خود را تنظیم کند.

کاربرد رگلاتور های دو مرحله ای

معمولا این رگلاتورها جهت مواردی خاص کاربرد دارند که می تواند شامل:

1- زمانی که فشار گاز خروجی بایستی حداقل مقدار نوسانات را برای مصارفی خاص مانند موارد پزشکی، دارا باشد.
2- مواقعی که ما حداقل به فشار خروجی 500 پوند بر اینچ مربع نیازمند باشیم.

 

رگلاتور دو مرحله ای فشارشکن گاز
اجزای داخلی رگلاتور دو مرحله ای

در تصاویر بالا یک عدد رگلاتور دومرحله ای و شمائی از اجزای داخلی آن را مشاهده می کنید که شامل بخش کاهش فشار اولیه که تنظیمات آن در کارخانه صورت گرفته است و قسمت ثانویه که فشار را مطابق با نیاز مصرف کننده تنظیم کرده و کاهش می دهد.تشکر از اینکه در مقاله تقسیم بندی رگلاتور ها و کارکرد کلی رگلاتور ها همراه ما بوده اید.

شرکت تولیدی صنعتی پزشکی توان جم

جدای از موارد ذکر شده، شرکت توان جم درسبد محصولات پزشکی خود نوعی از رگلاتور را جهت تامین گاز با فشار مناسب دستگاه انکوباتور را ارائه می کند که دارای چهار مرحله کاهش فشار بوده و فشار گازخروجی  1 تا 1.5  بار را جهت مصرف فراهم می کند.

Share on pinterest
Pinterest
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Print
نظرات

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا