تولید کننده تورچ جوشکاری | لوازم جوش و برش | صنایع توان جم

تعریف فرآیند جوشکاری

متصل کردن فلزات و غیر فلزات بصورت موضعی به یکدیگر، بوسیله اعمال حرارت یا فشار یا هر دو، با یا بدون استفاده از ماده پر کننده که به فیلر Filler معروف است. همچنین جوش دادن عبارت است، از ایجاد پیوستگی بین مولکولی مابین دو یا چند قطعه بوسیله اعمال حرارت موضعی و قرار دادن حداقل یکی از قطعات در حالت خمیری یا مذاب، که می تواند اعمال فشار را نیز جهت اتصال این قطعات به همراه داشته باشد. بصورت تئوری جوش ایده آل به موضعی از اتصال دو قطعه اطلاق می شود، که نتوان آن را از قسمتهای دیگر تشخیص داد

تعریف جوشکاری در AWS

تعرف فرایند جوشکاریدرود بر شما، مطابق با تعریف انجمن جوشکاری ایالات متحده آمریکا AWS جوش عبارت است، از متصل کردن فلزات و غیر فلزات بصورت موضعی به یکدیگر، بوسیله اعمال حرارت یا فشار یا هر دو، با یا بدون استفاده از ماده پر کننده که به فیلر Filler معروف است. همچنین جوش دادن عبارت است، از ایجاد پیوستگی بین مولکولی مابین دو یا چند قطعه بوسیله اعمال حرارت موضعی و قرار دادن حداقل یکی از قطعات در حالت خمیری یا مذاب، که می تواند اعمال فشار را نیز جهت اتصال این قطعات به همراه داشته باشد.

جوش ایده آل عبارت است از …

بصورت تئوری جوش ایده آل به موضعی از اتصال دو قطعه اطلاق می شود، که نتوان آن را از قسمتهای دیگر تشخیص داد، البته در عمل این حالت غیر ممکن است، ولی می توان خواص محل اتصال را آنچنان بالا برد که عملیات جوشکاری و خواص فیزیکی و متالوژیکی حاصل کاملا رضایت بخش باشد.

Filler Metal چیست؟

در فرآیندهای جوشکاری بخصوص زمانی که این عملیات روی فلزات صورت می گیرد، ممکن است از عضو سومی در جوشکاری استفاده شود که به فلز پر کنند یا همان Filler Metal معروف است، وظیفه این عضو پر کردن موضع اتصال، بهبود خواص فیزیکی و متالوژیکی محل جوش و مواردی دیگر می باشد که در مجموع به ما کمک می کند تا به اتصالی رضایت بخش دست یابیم.

 

Filler Metal یا فلز های پرکننده در جوشکاری فیلر

تعدادی از انواع فلزات پرکننده

انتخاب فلزهای پر کننده جوشکاری

انتخاب این فلز پر کنند، در فرآیند جوشکاری با کمک گرفتن از استانداردها و جداولی که توسط انجمن جوش آمریکا، انجمن مهندسین مکانیک آمریکا، انستیتوی پتروشیمی آمریکا و کدهای جوشکاری ارتش، به منظور بدست آوردن جوشی عاری از ترک، عیب و منطبق با خواص فیزیکی فلز پایه، حاصل می شود.

انواع انرژی در فرایند جوشکاری

 در کنار اینها، نوع انرژی بکار رفته جهت ایجاد این اتصال می تواند از موارد مختلفی مانند: قوس الکتریکی، تشعشعی، مقاومت الکتریکی و یا انرژی مکانیکی، باشد، که هر کدام جداگانه و یا در کنار یکدیگر در یک فرآیند جوشکاری کاربرد دارند، برای مثال در فرایند نقطه جوش مقاومتی در ابتدای امر دو عضوی که قرار است به یکدیگر متصل شوند توسط حرارت ایجاد شده بوسیله مقاومت در برابر عبور جریان الکتریکی، به حالت پلاستیکی و ذوب موضعی درآمده و سپس با اعمال فشار نهایی این دو قطعه بصورت موضعی در محل اتصال بایکدیگر یکی می شوند.

 

جوشکاری مقاومتی نقطه ای

جوش مقاومتی نقطه ای

جوشکاری اکسی استیلن

همچنین در جوشکاری بوسیله شعله می توان، از فرآیند جوشکاری گاز استیلن به همراه گاز اکسیژن که به جوشکاری اکسی استیلن معروف است، نام برد که در این روش دو قطعه بوسیله حرارت حاصل از شعله به دمای ذوب رسیده و با یا بدون استفاده از عضو سوم یا همان فلز پر کننده به یکدیگر جوش می خورند، شایان ذکر است که شرکت توان جم به عنوان یکی از مطرح ترین تولید کننده گان صنعت جوش و برش، اقدام به تولید انواعی از ملزومات مورد نیاز جهت این فرآیند نموده است که می توان به رگلاتورهای اکسیژن و گاز استیلن اشاره کرد، در کنار اینها جهت ایجاد فرآیند ایمن می توان از فلشبکهای تولیدی این شرکت نام برد که در انواع مختلفی در حال تولید و عرضه به مصرف کننده می باشند.

 

جوشکاری گاز اکسیژن با استیلن یا اکسی استیلن

جوشکار گاز استیلن به همراه گاز اکسیژن

فلش بک چیست؟

فلشبک وسیله ای است که از برگشت شعله به سمت منبع تامین گاز سوختی در مسیر تغذیه این گاز جلوگیری می کند، در آینده بیشتر با کارکرد آن در مقالات تخصصی تر آشنا خواهیم شد.

Share on pinterest
Pinterest
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Print
نظرات

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا