تولید کننده تورچ جوشکاری | لوازم جوش و برش | صنایع توان جم

انواع قوس الکتریکی قسمت دوم

نواع قوس الکتریکی در جوشکاری قسمت دومروش جوشکاری قوس فلزی به همراه گاز محافظ یا Gas Metal Arc Welding

در این روش الکترود استفاده شده مجددا بصورت کلاف و روی قرقره می باشد منتها در اینجا موادی مانند روکش الکترودهای روش جوشکاری الکترود دستی و یا مواد درون الکترود تیوبی در روش جوشکاری الکترود توپودری وجود ندارد. عمل محافظت از فلز جوش و حوضچه مذاب توسط گاز محافظ استفاده شده در فرآیند که می توان آرگون، دی اکسید کربن، هلیم و یا ترکیبی از این گازها باشد که هر کدام دارای خواصی منحصر به فرد بوده و در آینده بصورت جامع به این مطلب خواهیم پرداخت. در این روش با تغییر پارامترهای فرآیند به راحتی می توان مقدار حرارت ورودی به موضع اتصال را کاهش داد تا به کمک این امر به جوشکاری حتی ورقهای فلزی با قطر پایین پرداخت. در تصویر ذیل شمائی از این روش جوشکاری را مشاهده می فرمایید.

 

فرآیند جوشکاری قوس تنگستنی به همراه گاز محافظ یا Gas Tungsten Arc Welding

که در آن قوس الکتریکی بین یک الکترود غیر مصرفی از جنس تنگستن (البته این الکترود انواع مختلفی دارد که در آینده به آن خواهیم پرداخت) و قطعه کار ایجاد شده و متناسب با طرح اتصال ممکن است با یا بدون فلز پر کننده، اقدام به ایجاد حوضچه مذاب و متصل کردن قطعات کار می کند. گاز محافظ استفاده شده بصورت عمده می تواند آرگون، هلیم و یا ترکیبی از اینها متناسب با مشخصات فرآیند، باشد که وظیفه محافظت از حوضچه مذاب ، فلز پر کننده والکترود داغ شده در اثر ایجاد قوس را در برابر عوامل مخرب اتمسفر برعده دارد. این یک روش بسیار عالی جهت جوشکاری فلزات با ضخامت اندک می باشد.

 

در تصاویر بالا شمائی کلی از فرآیند با استفاده ار فلز پر کننده را مشاهده می فرمایید

 

روش جوشکاری پلاسما یا Plasma Arc Welding

 

در این فرآیند جوشکاری در اثر قوس ایجاد شده مابین الکترود غیر مصرفی معمولا از جنس تنگستن و قطعه کار که به قوس انتقالی معروف بوده و یا قوس ایجاد شده مابین الکترود و نازل گاز پلاسما که به نام قوس غیر انتقالی شناخته می شود، گاز یونیزه ای ایجاد شده که با دما و سرعت بالا از نازل خارج شده و حرارت ناشی از آن حوضچه مذاب را بوجود می آورد. در این فرآیند نیز متناسب با طرح اتصال و مشخصات روش جوشکاری، عمل اتصال دهی با یا بدون استفاده از فلز پر کننده صورت می گیرد. در تصاویر دو مدل قوس انتقالی و غیر انتقالی را مشاهده می فرمایید.

 

روش جوشکاری زیرپودری یا Submerged Arc Welding

در این روش بصورت عمده از یک الکترود که بصورت کلاف و روی یک قرقره قرار گرفته است در کنار یک پودر که به عنوان فلاکس شناخته می شود و همان وظایف روکش الکترود روش جوشکاری الکترود دستی را برعده داشته، بکار برده می شود. این پودر بصورت جداگانه در منبع نگهداری شده و در حین تغذیه الکترود به موضع اتصال و اجرای جوشکاری، بر روی سطح حوضچه جوش ریخته و این موضع را کاملا پوشانده آنچنان که قوس و نور حاصل از آن دیگر قابل مشاهده نمی باشد، با این امر براحتی از تماس حوضچه جوش و اتمسفر جلوگیری کرده، ضمن اینکه عناصر آلیاژی را به موضع اتصال می افزاید، باعث تصفیه حوضچه مذاب از عوامل احتمالی مخرب برای جوش شده و خواص فیزیکی و متالوژیکی اتصال را بهبود می بخشد. این روش دارای نرخ رسوب بسیار بالای بوده به نحوی که از این فرآیند جهت اتصال فلزات با ضخامت بالا مناسب استفاده می کنند. در کنار این کاربرد، از این روش بوسیله یکسری الکترود های ورقی شکل جهت روکش کردن فلزات دیگر برای مثال به منظور تقویت خواص مقاومت به خوردگی سطح فلز و یا افزایش ابعاد و ضخامت قطعه استفاده می کنند.

 

Share on pinterest
Pinterest
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Print
نظرات

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا